Skup wiśni 2023 jakie ceny na mrożenie i tłoczenie?

Zakłady ledwie skończyły przerabiać truskawkę, teraz przerabiają porzeczkę a do wiśni (łutówki), to jeszcze 2-3 tygodnie. Generalnie towaru na tłoczenie przetwórnie w tym roku nie nakupią, tak więc czekajmy na rozwój sytuacji. Nie stety słowa z tamtego roku się spełniły. Nie było z czego włożyć żeby przetrwały zimę i wiosenne przymrozki. Na okolice jest może jeden czy dwa sady gdzie zostało powyżej 50 procent owoców. Niestety od początku dojrzewania owoców odmian najwcześniejszych, wykazywały one silne porażenia gorzką zgnilizną.

Zdecydowanie inaczej oceniają ten rok produkcji wiśni sadownicy wyłącznie skupieni na produkcji owoców. Według nich nie ma mowy o euforii czy nawet radości. Wzrost kilkakrotny kosztów produkcji, także zbioru i transportu spowodował, że o opłacalności produkcji trudno mówić. Ton, cena wiśni była wyjątkowo wysoka, biorąc pod uwagę, że we wcześniejszych latach owoce zostawały na drzewie, lub były tylko oferowane do samozbiorów. Dla wiśni na mrożenie sezon startował ze średnią ceną 2,00 zł/kg, a maksymalna średnia wyniosła 3,35 zł/kg.

  • Na Wielkopolskiej Giełdzie Rolno-Ogrodniczej w Poznaniu wiśnie wyceniane są na 7-9 zł/kg.
  • Na rynku hurtowym Bronisze wiśnie sprzedawane są za 6-10 zł/kg.
  • Poniższa analiza dwóch minionych sezonów pozwoli świadomie wejść w nową kampanię zbiorów i skupu wiśni w Polsce.
  • Do tego koszty zbioru zwłaszcza mechanicznego rosną niebotycznie.

Sadownicy z początkiem kampanii skupowej twierdzili, że zadowoli ich cena skupu wiśni 3,0–3,5 zł/kg. Czyli cena  Groniastej 20+ w skupie mieści się jeszcze w granicach akceptacji i jednocześnie opłacalności. Przy czym na forach już ta cena dyktowana przez samych sadowników wynosi 4,0 zł/kg.

Są pierwsze ceny wiśni na skupach!

Miąższ gnije, przy czym skórka owocu pozostaje nienaruszona, przynajmniej do pewnego czasu. Gdy panuje susza, owoc błyskawicznie zasycha — obkurczona, pofałdowana skórka oblepia pestkę. Zmienione chorobowo miejsca pokrywają się skupieniami zarodników konidialnych dokonujących infekcji kolejnych owoców. Wiosną, po zakończeniu kwitnienia wiśni wszystko wskazywało na to, że plony owoców będą bardzo dobre. Niestety początkowe szacunki szybko zweryfikowała pogoda panująca w trakcie wykształcania się zawiązków. Niestety utrzymująca się niekorzystna zimna i deszczowa aura przełożyła się również na nierównomierność wzrostu owoców i dojrzewania.

U mnie w tym roku bardzo słabo wiśnie. Przymrozki i opad czerwcowy zrobiły swoje. Ponadto w tym roku może być problem z owocami ze zbioru ręcznego, ponieważ prawdopodobnie nie będzie komu ich zbierać. W ubiegłych latach sprawę załatwiali pracownicy z Ukrainy i doraźnie uczniowie oraz studenci. Ale w tym roku z Ukraińcami będzie problem, a studenci raczej pójdą do lepiej płatnych prac w usługach. Ze względu na suszę, owoce w wielu przypadkach są niewielkie, mało soczyste, co zmniejsza ich wydajność przerobową.

To było oczywiste! Ceny jabłek przemysłowych znowu w górę!

Mimo wszystko także te przy obecnych kosztach zbioru i transportu mogą gwarantować zwrot nakładów. Generalnie od kilku tygodni cena wiśni na skupie utrzymuje się na podobnym poziomie. Tegoroczne zbiory exchange asia: zostajemy w plusach wiśni zapowiadają się całkiem nieźle, chociaż jeszcze miesiąc temu szacunki wskazywały na ogromne plony. Już wówczas zadawaliśmy sobie pytanie, jakie przy takiej produkcji będą aktualne cena wiśni?

Ceny wiśni na skupie – 25 lipca 2022r.

Natomiast silne zagęszczenie ekstraktów w małej objętości owocu sprawia, że jest on aż gorzkawo-kwaśny w  smaku. Wiśnie na export z ogonkiem odmian Groniasta, Panda, Sabina, Lucyna w plastiku a’4,5kg-4,90 brutto wyceniana jest na 3,2 zł/kg. Zdecydowanie wyższe stawki są na rynkach hurtowych.

Usługodawcy stale wskazują na ceny paliw. Też zacząłem od 80 gr ale kilku “biznesmenów” do okoła wyskoczyło ze złotówką i trzeba było podnieść rad nierad. U nas na skupie powiat Świdnik 2.2 netto skrzynka. Taka cena wisni przy obecnych cenach to szok…niedlugo bedzie tak jak z czarna porzeczka…

Zbiory wiśni w Turcji wzrosły o 8%

W efekcie dzisiaj już wiemy, że podaż owoców będzie mniejsza. Sadownicy uprawiający wiśnie są zgodni, że przy obecnych kosztach produkcji oferowane webinar: strategia autora ostatni pocałunek ceny skupu wiśni do przetwórstwa powinny być znacząco wyższe. Obecne absolutnie nie zapewniają nawet minimalnej rentowności tej produkcji.

Na Wielkopolskiej Giełdzie Rolno-Ogrodniczej w Poznaniu wiśnie wyceniane są na 7-9 zł/kg. Czy nowy tydzień przyniósł zmiany cen jabłek przemysłowych na skupach ? W okolicach Opola Lubelskiego wiśnia skupowana jest za 2,3 zł/kg. W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych. Jeszcze pod koniec ubiegłego tygodnia (28.07.) płacono za wiśnie na mrożenie 2,8 zł/kg. Owoce deserowe (z ogonkiem) kosztowały w polskim hurcie 2,0–4,0 zł/kg.

Wyjątek stanowi cena wiśni na WGRO w Poznaniu. Mianowicie tam sprzedaż zaczyna się od 9,0 zł/kg. Wraz z niewielkim popytem spadła oczywiście cena, jednak do wartości porównywalnych zastosuj startup mindset rozwijać swoją firmę (i jak ebay vp globalnych płatności got it right) na koniec kampanii 2022 r. A przecież koszty produkcji i zbioru oraz obrotu są niewspółmierne do ubiegłorocznych. Kampanię wiśniową 2023 czas powoli zamykać.

Jak informuje skup w regionie Warki, tegoroczna wiśni w większości jest bardzo ładna i o dobrej jakości. Do zbioru mechanicznego potrzebujemy oprócz operatora na ciągniku, jeszcze co najmniej 3 pracowników. Jak doskonale wiedzą sadownicy, wzrosły także koszty pracy.

Czarna porzeczka cena na przynętę 9 zł. U mnie jak ktoś już rwie to z reguły po kilkanaście plastików na dzień z tego co widzę jak jadą na skup. Jest słabe plonowanie a te upały szybko wykończą to co zostało. Szczerze to nie rozumiem polityki zakładów.

Leave a comment